| Marxilainen
Työväenliitto http://www.mtl-fi.org, mtl@mtl-fi.org 29.4.2006, 1.23 |
Vappujulistus 2006
Työläiset, työttömät, osa-aikaiset, eläkeläiset, nuoret!
Jokainen meistä näkee hyvin että elämme aivan toisenlaisessa ajassa kuin elimme muutama vuosi sitten. Yhteiskunnallinen järjestelmä on historiansa syvimmässä kriisissä ja yrittää ratkaista ongelmansa järjestämällä kaikki elämän osa-alueet uusiksi. Kapitalismin keskuksissa riehuu työttömyys, epävarmat työsuhteet, nuorison ja eläkeläisten tuomitseminen.
Sen lisäksi kansalaisoikeuksia kavennetaan jatkuvasti ja tietoisesti. On Guantanamon tapaisia keskitysleirejä ja salaisia vankiloita ympäri Eurooppaa. On kidutettavaksi vietävien vankien kuljetuksia, mm. Suomen kautta, ilman "suvereenivaltion" lupaa. Lähi-idässä ja Keski-Aasiassa Afganistanin ja Irakin sodat eivät imperialismille riitä vaan nyt se valmistautuu hyökkäämään Irania vastaan.
Armeijan tukikohdat entisissä Neuvostoliiton köyhissä tasavalloissa, Naton leviäminen itään ja värilliset CIA:n rahoittamat "vallankumoukset" kiristävät silmukkaa Venäjän kaulan ympärille.
Tämä on maailman kuva, jossa joudumme elämään. Täynnä kriisejä, skandaaleja ja valehtelemista. Se on kuolemaa tekevän ja viimeisiä kouristuksia potevan järjestelmän epätoivoinen hyökkäys koko ihmiskuntaa vastaan. Samaan aikaan Euroopassa kriisi kasvattaa hajoamisen voimia.
Itsekkyys, protektionismi ja jopa nationalismi valtioiden välillä muistuttaa synkkiä maailmansotia edeltäviä aikoja. Energiakysymys jakaa eurooppalaisia kapitalisteja pahasti moneen leiriin. Jokainen haluaa toiselta vapaat markkinat, mutta ei itse ole valmis omiaan luovuttamaan.
EU:ssa kaikki kunnianhimoiset suunnitelmat vakaussopimuksesta Lissabonin sopimukseen asti ovat epäonnistuneet, kriisi ei anna kapitalistien sopia asioista. Toistaiseksi talouden tasolla uusi kylmä sota orastaa lännen ja Venäjän välillä.
Työväki ei alistu siihen, vaan taistelee yleismaailmaisella tasolla. Latinalaisessa Amerikassa ei ole enää melkein yhtään imperialismin dominoimaa hallitusta. Yhdysvaltojen sisälläkin vastarinta kiehuu. Miljoonia ihmisiä osoittaa usein mieltään milloin sotaa ja Bushin klikkiä vastaan ja milloin laittomasti maassa olevien maahanmuuttajien puolesta; karkotuksia ja USA:n ja Meksikon välisen muurin rakentamista vastaan.
Muurit eivät pidättele ihmisiä. Ennen kun heiltä riistetään vapaus, heidät pitää voittaa fyysisesti, ja tätä ihmiset eivät salli, he taistelevat mielellään. Aasia on tulessa kurdien intifadasta Pakistaniin, Intiaan ja Nepaliin asti. Taistelut ulottuvat kaukaisiin Salomonsaariin saakka. Imperialismin taktiikka on aina sama. Invaasio, miehitys, väkivalta ja sorto.
Työväki vastaa samalla mitalla. Vastarinnan mietelause kuuluu näin: "Me emme luota teihin! Me päätämme toisin, lähdemme kadulle emmekä sieltä tule pois kuin voittajana". Näin on tapahtunut kaikkialla Haitista Nepaliin. Kadun demokratia on pakottanut myös Ranskan hallituksen alistumaan. Tyypillisin piirre länsimaailman valtioissa on epävakaus, joka on tullut jäädäkseen. Epävakaus johtuu työväenluokan päättäväisyydestä taistella.
Suomessa tilanne seuraa samoja polkuja. Poliittinen kriisi koskee koko puoluekenttää, niin vaalien voittajia kuin häviäjiäkin. Demarit pelkäävät, että seuraavien vaalien jälkeen pääomapiirit hylkäävät heidät, ja valitsevat porvariyhteistyön. Keskustan puolue menettää kaiken perinteisen tukijaväkensä varsinkin jos ja kun kuntareformi toteutuu.
Pienemmillä puolueilla kriisi on akuutimpi ja selkeämmin nähtävissä. Vihreät luopuvat viimeisestäkin "periaatteestaan", ydinvoima ei ole enää kynnyskysymys hallitukseen pääsyssä. Näin vihreät pyrkivät hyötymään Vasemmistoliiton kriisistä kaupungeissa. Vasemmistoliitto potee samanlaista historiallista krapulaa kuin Kepu. Ei ole mitään yhteiskunnan kerrostumaa, jota se edustaisi. Näin ollen kuihtumisen tuskissaan se yrittää hyötyä Kepun kriisistä maaseudulla puoltamalla demarien kantoja kuntauudistuksessa.
Samaan aikaan kun irtisanomisten sarja jatkuu, arvoa tuottava pääoma karkaa. Paperi karkaa Etelä Amerikkaan ja elektroniikka Aasiaan. Siihen eliitillä ei ole mitään lääkkeitä. Sen sijaan miltei kokonaisuudessaan eliitti on uuden laajennetun Nato-kumppanuuden ja vahvan EU:n kannalla. EU:n perustuslaki ratifioidaan, vaikka tämä on kerran hylätty kansanäänestyksissä. Vampyyrilta, jota yritetään herättää henkiin, valuu kuolaa, se uneksii sodista Kongossa ja Nigeriassa ja näyttää Venäjälle tekohampaitaan.
Polarisaatio on Suomessakin tosiasia. Vastakkainasettelun aika alkaa vasta nyt. Toisen navan ympärille ryhmittäytyvät kaikki kapitalismin hallinnoijat ja puoltajat, koko poliittisen kentän spektri. Toisella navalla ryhmittäytyvät kaikki työväki, työttömät, alistetut ja sorretut; vastarinta eliitin suunnitelmiin joka sanoo ei ja tarvittaessa ulos kaikille. Tämän navan on järjestäydyttävä, jotta voitto toteutuisi. Aika on siihen sopiva.
Työtaistelut Suomessa ovat kokeneet viime vuosina todellisen renessanssin. Eliitin laittomaksi julistamiin lakkoihin on uskallettu ryhtyä. Solidaarisuuslakot vuosikymmenten jälkeen elpyvät taas pikavauhtia. Ulosmarssit virallisten liittojen tahtoa vastaan on tosiasiaa. Yhteisiä tehdaskokouksia on pidetty valtakunnallisella tasolla. Vielä työläisten on tiedostettava, että on taisteltava Ay-liikkeen uudistamisesta.
Byrokraatit on heitettävä ulos ammattiliitoista. Johto pitää valita demokraattisesti työläisten kokouksissa. Vain tällaisella johdolla olisi oikeus neuvotella työväen oikeuksista. Tällaisista ammattiliitoista on taisteltava ja vaadittava valiolta resursseja akuuttien sosiaalisten tarpeiden paikkaamiseksi. UPM:lla ei pitäisi olla oikeutta jättää kokonaisia paikkakuntia työttömäksi ja saastutetuksi.
Työläiset, työttömät, eläkeläiset, nuoret taistelkaa
Oikeudesta työhön kaikille
Irtaantumisesta Naton ja EU:n ikeestä
Työttömien ja pätkätyöläisten liittymisestä liittoihin
Byrokraattien ulosheittämisestä
ELÄKÖÖN TYÖVÄEN JA KOKO KANSAN VAPPU
Marxilainen Työväenliitto