Marxilainen Työväenliitto
http://www.mtl-fi.org, mtl@mtl-fi.org
8.6.2006, 0.46

 

Kosovon serbit ahdistettuja

Kosovossa serbit keskeyttivät toistaiseksi kaikki suhteensa YK:n siviilihallinnon (UNMIK) kanssa. Kyseessä on protesti ja syynä useat välikohtaukset ja eilinen 22-vuotiaan serbin murha. Kosovon pohjoisosassa eilen osoitti mieltään 50 000 serbiä. Viime päivien välikohtauksista syytetään albaanienemmistöä.

Kosovon serbialaisessa osassa poikkeustila on julistettu neljässä kunnassa. "Kaikki kanssakäyminen UNMIK:n kanssa keskeytyy siihen asti, kunnes syylliset kaikkiin tähänastisiin murhiin on löydetty ja pidätetty". Näin luki kannanotossa, joka hyväksyttiin protestikokouksessa.

UNMIK kertoi, että albaanit eivät ole syypäitä serbinuorukaisen murhaan. Mutta Mitrovitskan johtaja Momir Kasalovits sanoi, että Veskovitsin murha ja aseellinen hyökkäys Zvetsan huoltoasemaa vastaan oli suunniteltu ja tähtäsi nimenomaan serbiväestön terrorisointiin.

-APE