| Marxilainen
Työväenliitto http://www.mtl-fi.org, mtl@mtl-fi.org 12.1.2007, 0.21 |
Taistelu julkisen ja maksuttoman opiskelun puolesta jatkuu Kreikassa
Kymmenet tuhannet opiskelijat, opettajat, professorit ja työläiset olivat eilen keskiviikkona (10.1.2007) liikekannalla Kreikassa. Erityisesti Ateenassa parlamenttitalon edessä taisteltiin hallituksen kaavailemia perustuslakimuutoksia vastaan. Oikeistolainen "Uusi Demokratia" -hallituspuolue valesosialistisen PASOK -opposition avustuksella yrittää poistaa perustuslain 16. artiklan, joka kieltää yksityisten yliopistojen toiminnan.
Tämä on käynnissä olevan taistelun kolmas erä vuoden sisällä, taistelun, jolla puolustetaan julkista ja ilmaista koulutusta yksityistämisiä vastaan. Ensimmäinen kierros käytiin touko-kesäkuussa 2006, jolloin kaikki yliopistot olivat vallattuna koko maassa. Opiskelijat vaativat silloin korkeakoulutusta koskevan uuden lakiluonnoksen kumoamista. Hallitus perääntyi väittäen, että lakiluonnos tullaan esittämän uudessa muodossa myöhemmin syksyllä.
Kuitenkin loka-marraskuussa puhkesi saman taistelun toinen erä. Tällä kertaa peruskoulun opettajat olivat etualalla vaatien julkisen koulutuksen puolustamisen lisäksi myös palkankorotuksia. Opettajien taistelu kesti kuusi viikkoa. Hallitus ei joutunut maksamaan palkankorotuksia mutta taistelu sai kansan massiivisen tuen taakseen. Konflikti keskeytettiin tilapäisesti ilman voittajia tai häviäjiä, ja kaikki jäi odottamaan tammikuun 10. päivää, jolloin keskustelut perustuslain muutoksista alkoivat eduskunnassa.
Nykyisen perustuslain muutaman artiklan muuttaminen, alkaen artiklasta 16., laajentaisi ja edesauttaisi yksityistämisten sarjaa monella kansantalouden ja palveluiden sektorilla. Näin ollen taistelu alkoi korkeakoulutuksen yksityistämisen vastustuksena, mutta se laajenee kaikkiin muihin yhteiskunnallisen elämän peruskysymyksiin. Karamanlisin hallitus uhkailee (erityisesti heikkoa oppositiota) pitävänsä ennenaikaiset vaalit jos kansan levottomuus koulutuksesta jatkuu.
PASOK on jakaantunut kahtia 16. artiklan kysymyksessä. Virallinen linja kannattaa yksityistämistä. Joukko toisinajattelijoita kaikilla tasoilla kuitenkin vastustaa ja on perustanut erittäin aktiivisen "Aloite 16. artiklan muutoksia vastaan" -liikkeen. Tämän lisäksi on olemassa kaksi muuta taistelukomiteaa (Perustuslaillisia muutoksia vastaan taistelevat Koordinoivat Komiteat). Ensimmäinen on muodostettu Synaspismosin (entiset eurostalinistit) toimesta sosiaalifoorumissa toimivien laitavasemmistolaisten tahojen avulla (mukana on mm. Kreikan Yhdistyneen Sihteeristön jaosto).
Nämä puolueet toimivat tiiviissä yhteistyössä PASOK:n toisinajattelijoiden kanssa ja valmistautuvat tulevaa keskusta-vasemmisto-hallitusta varten vaihtoehtona järjestelmän kriisitilaan. Toinen komitea on perustettu radikaali- ja vallankumouksellisen vasemmiston toimesta. Kaikenlaisia keskusta-vasemmistolaisia skenaarioita vastustava CRFI:n kreikkalainen jaosto, EEK on mukana tässä rintamassa. Stalinistinen KKE ei liittoutunut mihinkään komiteaan ja jatkaa lahkolaista itsekeskeistä tietään ehdottoman reformistisella politiikallaan, vaatien "demokraattisia uudistuksia" nykyiseen porvarilliseen valtioon ja kapitalistiseen perustaan nojaavalle perustuslaille.
Kaikkien muistissa on edelliset kaksi taisteluerää koulutusjärjestelmästä, jossa niin opiskelijoiden valtaukset kuin opettajien lakkokin käytiin vallankumouksellisen vasemmiston johdolla. Uusliberalistinen PASOK ja reformistinen Synaspismos eivät näytelleet merkittävää osaa ja stalinistinen KKE oli valtauksia vastaan. Nyt vielä kerran tie, jota sirpaloitunut vallankumouksellinen vasemmisto kulkee, tulee olemaan ratkaiseva. Suurmielenosoituksen aattona 9.1. valtava yli tuhannen edustajan kokous pidettiin Teknillisessä Yliopistossa, jossa keskusteltiin taistelun näköaloista.
EEK:n puolesta puhui Savas Michael. EEK:n ja radikaalirintama MERA:n (EEK; NAR; yksi maolainen puolue ja jotkut itsenäiset järjestöt) voimat keskustelivat laajan siirtymäohjelman haasteista, jolla taisteltaisiin ilmaisen ja julkisen koulutuksen, sekä toisenlaisen sosialistisen työväenvallan alaisen yhteiskunnan puolesta. Avainkysymykseksi nousee julkisen koulutuksen puolesta taistelevan liikkeen yhdistäminen muuhun työväenliikkeeseen hallitusta vastaan nousevan jatkuvan yleislakon valmistelemiseksi ja organisoimiseksi.
Taistelu ei pääty tähän. Joka tapauksessa keskustelu lakiluonnoksesta jatkuu eduskunnassa kuukausia. Kautta maan valtauksen alla on jo satoja koulukuntia. Ensi viikolla toinen suurmielenosoitus on suunniteltu pidettäväksi yhdessä valtausten laajenemisen kanssa.
Savas Michael-Matsas