Marxilainen Työväenliitto
http://www.mtl-fi.org, mtl@mtl-fi.org
23.8.2007, 1.35

 

Maailmankapitalismin kriisi. Uusia ´juoksevan rahan´ ruiskeita eilenkin

Lisää halpaa rahaa pumppasivat keskuspankit eilen markkinoille ympäri maailmaa. Yhdysvaltain asuntolainoista liikkeelle lähtenyt kriisi ei näytä millään rauhoittuvan. Päin vastoin se on viruksen tavoin levinnyt muille talouden aloille, maille ja maanosille.

Euroopan Keskuspankki (EKT) välitti eilen 275 miljardia euroa lisää käteistä rahaa 4,09 prosentin korolla seitsemäksi päiväksi. Atlantin toisella puolella Fedin johtaja Ben Bernanke on valmis käyttämään "kaikki mahdolliset työkalut" markkinoiden rauhoittamiseksi. Aikaisemmin samana päivänä Englannin keskuspankki lainasi pankki-instituutiolle 461,8 miljoonaa euroa. Tämä on ensimmäinen kerta kun Britannian pankki puuttuu asiaan. Muutkin kapitalistiset maat seurasivat eilen perässä. Japanin pankki lainasi 5,2 ja Australia 2,7 miljardia euroa.

Kukaan ei osaa sanoa miten pitkään kansantaloudet voivat kestää jatkuvia rahavirtojen pumppauksia tai oletettuja korkojen laskuja. Inflaatio on jatkanut noususukierrettään ilmankin sitä. Mielenkiintoista on se, että myyttisten summien injektioista huolimatta luottokriisi kärjistyy kärjistymistään. Markkinoiden luottamus joukkovelkakirjoihin romahti maanantaina täysin. Tämän seurauksena investointeja ohjautui valtion lyhytaikaisiin obligaatioihin, joiden korot laskivat roimasti.

Merkittävä sivuvaikutus on myös se, että subprime -luottoja rahoittaneet pankit ovat konkurssin partaalla luottotappioiden takia. Kokonaisten rahalaitosten sulun näkymää on pidettävä realistisena. Tällä hetkellä on vaikea arvioida tällaisen perspektiivin vaikutuksia kapitalistiseen järjestelmään kokonaisuudessa. Eilen Capital One Financial -pankki sulki asuntoluottoyksikkönsä.

Pankkien lisäksi on olemassa joukko yrityksiä, joihin vaikuttaa yleinen luottamuksen horjuminen. Nämä yritykset panttaavat joukkovelkakirjojaan, eivätkä ne pysty pakottamallakaan laskemaan niitä liikkeelle. Näillä kapitalismin "roska-arvoilla" ei ole yksinkertaisesti enää kysyntää eikä sen seurauksena tarjontaakaan.

Jokainen ymmärtää miten käy sijoittajille, jotka eivät pääse eroon velkapapereistaan. Tämä on vain pieni murto-osa, vain huippu kapitalismin massiivisen fiktiivisen talouskuplan jäävuorella.

___22.8.2007___

_Dimitris Mizaras

Lisää aiheesta

Köyhien maiden ryöstämisen uudet muodot, "hedge funds" ym. rahastot (20.6.2007)

Kapitalistisen talouden lanka palaa USA:ssa (14.7.2007)

Pienempien maiden talouskuplat puhkeamassa suurien perässä (19.7.07)

Öljyn hinta hellelukemiin (23.7.2007)

Köyhyys kapitalismissa englantilaiseen tapaan (14.8.2007)

Asuntolainakupla matkalla Eurooppaan (6.8.2007)

Maailman talouskriisi uudessa vaiheessa (9.8.2007)

KAUPPASODAT, ENERGIAKRIISI, PÖRSSIROMAHDUKSET DAMOKLEEN MIEKKA KAPITALISMIN NISKAN YLLÄ (15.8.2007)

-- No virus found in this incoming message. Checked by AVG Free Edition. Version: 7.5.484 / Virus Database: 269.12.1/965 - Release Date: 21.8.2007 16:02