Marxilainen Työväenliitto
http://www.mtl-fi.org, mtl@mtl-fi.org
24.11.2007, 2.42

 

Pariisin yliopisto suljettiin yhteenottojen jälkeen

Ranskassa työläiset palaavat töihin sen jälkeen kun heille luvattiin neuvotteluja kiistetystä Sarkozyn laista. ”No, jos he eivät pidä sanaansa, me aloitamme taas”, oli lakkoilijoiden vastaus kadulla. Vaikka suurin osa ammattiliitoista oli äänestänyt lakon lopettamisen puolesta, lakko jatkui tähän kymmenenteen päivään asti.

Taistelujen kapula on nyt siirtynyt työläisille koko ajan solidaarisia olleille opiskelijoille. Kaikkialla Ranskassa on osoitettu mieltä kaavailtua yliopistojen autonomiaa vastaan. Uuden lain mukaan yliopistoille sallitaan rahoitus yksityisen pääoman taholta. Opiskelijat ovat myös vallanneet lukuisia yliopistoja koko maassa.

Tänään perjantaina Sorbonnen yliopisto suljettiin sen jälkeen kun Sarkozyn lakia vastustavat opiskelijat ottivat yhteen rikkureiden ryhmän kanssa, sen jälkeen kun viimeiset heistä yrittivät osallistua luentoihin. Rehtorin mukaan yliopisto pysyy suljettuna maanantaihin asti. Tämä on ensimmäinen kerta kun Sorbonne menee kiinni sitten kevään 2006 jälkeen. Silloin vastustettiin onnistuneesti CPE-lakia, joka teki nuorista ”kumijoustavia” ensimmäisen työsuhteensa solmimisessa. Taistelut pitivät oppilaitokset suljettuina viikkokausia siihen asti kun laki kumottiin.

Associated Press

-- No virus found in this incoming message. Checked by AVG Free Edition. Version: 7.5.503 / Virus Database: 269.16.4/1146 - Release Date: 22.11.2007 18:55